ABD, Rusya’nın uyduları hedef alma kabiliyetiyle ilgili ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya

ABD yönetimi, dün, Kongre kaynaklı olarak gündeme gelen ve “ABD, ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi ile karşı karşıya” şeklinde yansıyan konunun, Rusya’nın geliştirdiği ancak henüz aktif olmayan “uyduları hedef alma kabiliyeti” ile ilgili olduğunu açıkladı.

AMERİKAN KAMUOYUNDA “ULUSAL GÜVENLİK TEHDİDİ” TARTIŞMALARI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, günlük basın brifinginde, dün, Amerikan kamuoyunda gündem olan “ulusal güvenlik tehdidi” tartışmalarına açıklık getirdi.

RUSYA’NIN GELİŞTİRDİĞİ “UYDULARI HEDEF ALMA SİSTEMİ”

Ciddi ulusal güvenlik tehdidi olarak tartışılan konunun, Rusya’nın geliştirdiği “uyduları hedef alma yeteneği” ile ilgili olduğunu belirten Kirby, istihbari bir konu olması sebebiyle daha fazla detaya girmeyeceğini vurguladı.

Kirby, şöyle devam etti: “Bunun, Rusya’nın geliştirdiği bir uyduları hedef alma kabiliyeti olduğunu teyit edebilirim. Bu, şu an aktif ve kullanımda bir kabiliyet değil ancak yine de Rusya’nın bu yeteneği elde etme çabası endişe verici. Şu anda kimseye yakın bir güvenlik tehdidi taşımıyor. Dünyada fiziksel yıkıma neden olabilecek ya da insanları hedef alacak bir silahtan bahsetmiyoruz.”

KİRBY, DETAYLARA GİRMEDİ

Israrlı sorulara rağmen Rusya’nın geliştirdiği söz konusu “kabiliyetin” ne olduğuna ilişkin detaylara girmeyen Kirby, bu tehdidin yakın değil orta ve uzun vadeli bir tehdit olduğunu ve konuya ilişkin ilgili müttefik ülkelerle temas halinde bulunduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir