Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi Yapımı Hızlandı

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankara’nın ve Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişine Abidin Paşa Köşkü’nü Milli Mücadele Müzesi yaparak sahip çıkıyor. “Müzeyi 100’üncü yılımıza armağan edeceğiz” diyen Taşdelen, “Abidinpaşa Köşkü Milli Mücadele Müzemizin yapımına devam ediyoruz. Milli Mücadele’yi son teknoloji ile betimleyeceğimiz müzemiz, bu kapsamda Ankara’da bir ilk olacak” diye konuştu.

Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimiz, 100’üncü yaşını kutlarken, yerel bir yönetim olarak Çankaya Belediyesi de geçmişimize sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in girişimiyle Ankara’da “ciğerin en geç bozulduğu yer” olarak da anılan tepede 1886-1894 yılları arasında yaptırılan ve mülkiyeti Çankaya Belediyesinde olan Abidin Paşa Köşk’ü de Ankara’ya kazandırılıyor. Cumhuriyet yıllarında Türk ordusunun subay ihtiyacını karşılayan Sınıf-i Muhtelife Zabit Namzetleri Talimgâhına ev sahipliği yapan ve Atatürk’ün bizzat ziyaret edip konuşma yapması açısından da oldukça önemli bir yeri bulunan Abidin Paşa Köşkü, Milli Mücadele Müzesi oluyor.

HEM YENİLEME HEM SON TEKNOLOJİ

Bu kapsamda müzenin yapım çalışmalarına hız verildiği görüldü. Müzede bir yandan yenileme çalışmaları yapılırken, diğer yandan ülkemizin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinin müzeye gelecek ziyaretçilere yeniden yaşatılması amaçlı son teknolojinin kullanılacağı üç boyutlu sunumların hazırlıkları da süratle sürüyor.

TAŞDELEN: ANKARA’DA BİR İLK OLACAK

Ankara ve Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişine Abidin Paşa Köşkü’nü Milli Mücadele Müzesi yaparak sahip çıkan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, şunları söyledi:

“Ebedi istirahatgâhı Çankaya’mızda olan Atatürk’ümüze layık hizmetler vermekten çok mutlu oluyoruz. Abidinpaşa Köşkü Milli Mücadele Müzemizin yapımına devam ediyoruz. Milli Mücadele’yi son teknoloji ile betimleyeceğimiz müzemiz, bu kapsamda Ankara’da bir ilk olacak. Anıtkabir’e gelen her yabancı ziyaretçi Milli Mücadele Müzemizi de ziyaret edecek. Böylece Ankara’nın önemli bir eksiği tamamlanmış olacak. Müzemizi de Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir