Antalya’da sahilde bulunan cesedin kimliği tespit edildi, DNA örneği kayıp Merve ile eşleşti

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan cesedin, 4 Ocak’ta kaybolan Merve Şevval Elmas‘a (18) ait olduğu belirlendi.

TIKLAYIN – Antalya’da sayı artıyor: Son 6 günde 8 ceset kıyıya vurdu!

Edinilen bilgiye göre, İstanbul’da yaşayan baba Osman Elmas, Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi kızı Merve Şevval Elmas’a 4 Ocak’tan beri ulaşamayınca kayıp başvurusunda bulunmuş, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de genç kızın bulunması için çalışma başlatmıştı.


Merve Şevval Elmas

20 Ocak Cumartesi Serik ilçesinde, sahilde kadın cesedi bulunması üzerine cesedin kentte 4 Ocak’ta kaybolan Elmas’a ait olma ihtimali üzerine, ailesinden DNA örneği alınmasına karar verildi.

21 Ocak Pazar İstanbul’dan Antalya’ya gelen baba Elmas, yetkililerden bilgi aldıktan sonra kızı için DNA örneği verdi.

DNA sonucuna göre, Serik’te sahile vuran kadın cesedinin Merve Şevval Elmas’a ait olduğu kesinleşti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya’da kıyıya vuran 8 cesetten birinin bir süre önce kaybolan Merve Şevval Elmas’a ait olduğunun değerlendirildiğini, diğer 7 diğer cesetteki kıyafetlerin Suriye’de üretildiğinin tespit edildiğini, Muğla’da kıyıya vuran cesedin ise 6 Ocak 2024’te Kurtoğlu Burnu açıklarında kaybolan 3 düzensiz göçmenden birine ait olabileceğini bildirmişti.

Bakan Yerlikaya: Cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam ediyor

“Antalya’da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E’ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Kesin sonuç adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır. Antalya’da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir. Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hakim rüzgarın güneyden estiği, dalgaların güneydoğu yönünden geldiğini göstermektedir. Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgar ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirilmiştir.”

Yerlikaya, sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini, kolluk birimlerinin cumhuriyet savcılıklarıyla koordineli şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir