Fazla Alkolün Sebep Olduğu ve Kas Ağrılarıyla Ortaya Çıkan En İlginç Hastalıklardan Biri: Madelung

İçeriğimizde sizler için kas ağrılarıyla ortaya çıkan ve vücutta şişliklere neden olan en ilginç hastalıklardan biri Madelung hastalığının belirtileri, vaka örneği ve tedavi yöntemlerine yer verdik. İçeriğimiz teşhis koymaya yönelik değildir ve bu amacı gütmemektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Madelung hastalığı olarak bilinen rahatsızlık vücudun boyun, yüz gibi üst kısımlarında yağ birikmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık.

Hastalık genellikle orta yaş bireylerde rastlanmakta ve bu bireylerin yüzde 90’dan fazlasında aşırı alkol tüketimi dikkat çekmekte.

Sizleri 64 yaşında Madelung hastalığı teşhisi konulan kadınla tanıştıralım.

Sersemlik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve düşük kan şekeri şikayetleriyle hastaneye başvuran kadın için gerekli tetkikler yapılmış.

Yapılan araştırmaların ardından kadının 40 yıldır çok ciddi anlamda alkol kullandığı ve vücudunda biriken yağların yanı sıra karaciğerinde de yağlanma olduğu ortaya çıkmış.

Tüm araştırmaların ardından Madelung hastalığı teşhisi konan kadın gözlem altına alınarak önce düşük kan şekeri düzenlenmiş ardından tedaviye başlanmış.

Peki, madelung hastalığının bir tedavisi var mı?

Uzmanlar hastalığın bir tedavisi olmadığından ancak önüne geçmenin birçok yolu olduğundan bahsediyor.

Alkol tüketimini durdurmak hastalığı önlemek için gerekli olan en önemli adım.

Aynı zamanda vücutta biriken yağların alınması için de yağ aldırma işlemi liposuction önerilmekte.

Belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilen hastalıkta en çok rastlanan belirtilerin kas ağrıları, düzensiz kan şekeri, sersemlik ve vücuttaki şişlikler olduğu görülmüş.

İçeriğimiz teşhis koymaya yönelik değildir ve bu amacı gütmemektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir