Harika Senaryolarıyla İzledikten Sonra Seyircinin Tadını Damağında Bırakan ve Seyir Zevki Yüksek Filmler

Merhabalar. Hepimizin hayatında izledikten sonra asla unutamadığımız ve etkisinden hiç çıkamadığımız filmler vardır. Twitter’da @davidcinema adlı bir kullanıcı, takipçilerine ‘Bugüne kadar izlediğiniz en eşsiz film hangisiydi?’ sorusunu sordu ve yanıt olarak birbirinden güzel filmler geldi. Gelin hep birlikte o filmlere bir bakalım.

1. The Fall (2006)

1920’lerin Los Angeles varoşlarındaki bir hastanede yaralı bir dublör, kolu kırık küçük bir kız olan hasta arkadaşına beş efsanevi kahramanın fantastik hikayesini anlatmaya başlar. Onun parçalanmış ruh hali ve canlı hayal gücü sayesinde hikaye ilerledikçe kurgu ile gerçek arasındaki çizgi de bulanıklaşır.

Yönetmen: Tarsem Singh

Oyuncular: Lee Pace, Catinca Untaru, Justine Waddell

2. The One I Love (2014)

Ayrılığın eşiğinde olan Ethan ve Sophie, evliliklerini kurtarmak adına hafta sonu kaçamağı için güzel bir tatil evine kaçarlar. Romantik ve eğlenceli geçen tatilde beklenmedik bir keşif ikiliyi kendilerini, ilişkilerini ve geleceklerini incelemeye zorlayınca çok geçmeden gerçeküstü bir hal alır.

Yönetmen: Charlie McDowell

Oyuncular: Mark Duplass, Elisabeth Moss, Ted Danson

3. The Color of Pomegranates (1969)

Ermeni ozan Sayat Nova’nın (Şarkı Kralı) biyografisi olan film, Sayat Nova’nın hayatındaki önemli olayların alışılagelmiş bir anlatımından çok şairin hayatını şiirleriyle gözler önüne seriyor. Şairin büyüdüğünü, âşık olduğunu, bir manastıra girip öldüğünü görüyoruz ama bu olaylar, Sergei Parajanov’un hayal gücünden gelen imgeler ve Sayat Nova’nın şiirleri bağlamında anlatılıyor. 

Yönetmen: Sergei Parajanov

Oyuncular: Sofiko Chiaureli, Melkon Alekyan, Vilen Galstyan

4. Ludwig – Requiem for a Virgin King (1972)

Efsanevi Bavyera Kralı 2. Ludwig’in (1845-1886) hikayesinin anlatıldığı filmde kralın opera merakı ve Richard Wagner ve Joseph Kainz gibi tiyatro şahsiyetleriyle dostluğu anlatılıyor ve tüm bunlar 1800’lerin Almanya’sının bir yansıması ile birlikte karşımıza çıkıyor.

Yönetmen: Hans-Jürgen Syberberg

Oyuncular: Harry Baer, Ingrid Caven, Hanna Köhler

5. Children of Men (2006)

2027’de yılında kadınların bir şekilde kısır hale geldiği kaotik bir dünyada, eski bir aktivist mucizevi bir şekilde hamile bir kadının denizdeki bir sığınağa nakledilmesine yardım etmeyi kabul eder.

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor

6. The Holy Mountain (1973)

Yozlaşmış ve açgözlü bir dünyada güçlü bir simyacı, bir mesih karakterini ve yedi materyalist figürü aydınlanmaya ulaşmayı umdukları Kutsal Dağ’a götürür.

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky

Oyuncular: Alejandro Jodorowsky, Horacio Salinas, Zamira Saunders

7. Johnny Got His Gun (1971)

Birinci Dünya Savaşı sırasında vatansever bir genç Amerikalı, korkunç bir top mermisi saldırısıyla kör, sağır, uzuvsuz ve dilsiz hale gelir. Vücudundan geriye kalanlarla birlikte sıkışıp kalmıştır ve umutsuzca hayatına son vermenin bir yolunu arar.

Yönetmen: Dalton Trumbo

Oyuncular: Timothy Bottoms, Kathy Fields, Marsha Hunt

8. eXistenZ (1999)

cdn-images-1.medium.com

Suikastçılardan kaçan bir oyun tasarımcısı, oyunun zarar görüp görmediğini belirlemek için en son sanal gerçeklik yaratımını bir pazarlama stajyeri ile oynamalıdır.

Yönetmen: David Cronenberg

Oyuncular: Jude Law, Jennifer Jason Leigh, Ian Holm

9. Videodrome (1983)

Yetişkinlere yönelik eğlence konusunda uzmanlaşmış olan TV kanalındaki bir programcı, tehlikeli ve tuhaf bir yayının yapımcılarını arar.

Yönetmen: David Cronenberg

Oyuncular: James Woods, Debbie Harry, Sonja Smits

10. The Last Black Man in San Francisco (2019)

Siyah bir adam olan Jimmie Fails IV, üçüncü nesil bir San Fransiskendir. Diğerleri gibi dışlanan Jimmie, bir yaşlılar bakımevinde hemşire olarak düşük maaşlı bir işte çalışıyordur ve üç yıl önce San Francisco’ya dönmüştür.

Yönetmen: Joe Talbot

Oyuncular: Jimmie Fails, Jonathan Majors, Rob Morgan

11. Vivarium (2019)

Hayallerindeki mükemmel evi arayan genç bir çift, kendilerini aynı evlerden oluşan gizemli bir labirent benzeri mahallede kapana kısılmış halde bulur.

Yönetmen: Lorcan Finnegan

Oyuncular: Imogen Poots, Danielle Ryan, Molly McCann

12. Under the Skin (2013)

Gizemli bir genç kadın, İskoçya’da akşam saatlerinde yalnız erkekleri baştan çıkarır. Ancak gelişen olaylar onun bir kendini keşfetme sürecine başlamasına neden olur.

Yönetmen: Jonathan Glazer

Oyuncular: Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackay

13. The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989)

Le Hollandais gurme restoranında her gece zenginlik, yozlaşma ve oburlukla geçer. Filmde aşçı, hırsız, karısı ve sevgilisi bir araya geldiklerinde şok edici bir seks, yemek, cinayet ve intikam selini serbest bırakırlar.

Yönetmen: Peter Greenaway

Oyuncular: Richard Bohringer, Michael Gambon, Helen Mirren

14. The Human Voice (2020)

Bir kadın, gelmesini beklediği eski sevgilisinin valizlerinin ve sahibinin onu terk ettiğini anlamayan huzursuz köpeğin yanında geçen zamanı seyreder. İkisi de terk edilmeyle karşı karşıya kalan iki canlıdır.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Tilda Swinton, Agustín Almodóvar, Miguel Almodóvar

15. Climax (2018)

Fransız dansçılar, soğuk bir kış gecesinde prova yapmak için ücra, boş bir okul binasında toplanırlar. Tüm gece süren kutlama, sangrialarının LSD ile karıştırıldığını öğrendiklerinde halüsinasyonlu bir kabusa dönüşür.

Yönetmen: Gaspar Noé

Oyuncular: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub

16. Waking Life (2001)

Rüyalar nedir? Gerçeklikten kaçış mı yoksa gerçekliğin kendisi mi? Waking Life, bir adamın rüyalarını ve onun uyanık hayat ile rüya dünyası arasındaki mutlak farkı bulma ve ayırt etme girişimini takip eder.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Trevor Jack Brooks, Lorelei Linklater

17. Mirrormask (2005)

Karşıt krallıkların fantastik dünyasında, on beş yaşındaki bir kız, krallığı kurtarmak ve eve dönmek için efsanevi MirrorMask’ı bulmalıdır.

Yönetmen: Dave McKean

Oyuncular: Stephanie Leonidas, Jason Barry, Rob Brydon

18. Repo Man (1984)

Bir arabaya el koyma dairesi tarafından işe alınan genç bir serseri, kendisini 20.000 dolarlık bir ödül için aranan ve bagajında dünya dışı bir şey saklayan bir Chevrolet Malibu’nun peşinde bulur.

Yönetmen: Alex Cox

Oyuncular: Harry Dean Stanton, Emilio Estevez, Tracey Walter

19. Samsara (2011)

Beş kıtada, yirmi beş ülkede, yaklaşık beş yıl boyunca çekilen ve yetmiş milimetrelik bir filmle çekilen Samsara, lzleyeni kutsal toprakların, afet bölgelerinin, endüstriyel komplekslerin ve doğa harikalarının çeşitli dünyalarına taşıyor.

Yönetmen: Ron Fricke

Oyuncular: Balinese Tari Legong Dancers, Ni Made Megahadi Pratiwi, Puti Sri Candra Dewi

20. The Killing of a Sacred Deer (2017)

Karizmatik bir cerrah olan Steven, kanatları altına aldığı genç bir çocuğun davranışı uğursuz bir hal alınca hayatı alt üst olmaya başlar ve bu noktada düşünülemez bir fedakarlık yapmak zorunda kalır.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Barry G. Bernson, Herb Caillouet, Bill Camp

21. A Moment of Innocence (1996)

Yönetmen Makmahlbaf’ın gençliğinde, bir protesto mitinginde bir polisi bıçakladığında yaşadığı deneyimin yarı otobiyografik anlatımı olan film, yirmi yıl sonra durumu düzeltmek için yaraladığı polisin izini sürmesini konu alır.

Yönetmen: Mohsen Makhmalbaf

Oyuncular: Mirhadi Tayebi, Mohsen Makhmalbaf, Ali Bakhsi

22. The Grand Budapest Hotel (2014)

Bir yazar, yaşlanan birinci sınıf bir otelin sahibiyle karşılaşır ve adam ona, otelin görkemli yıllarında olağanüstü bir kapıcı altında lobi görevlisi olarak hizmet ettiği ilk yıllarını anlatır.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric

23. Napoleon Dynamite (2004)

Kayıtsız ve yabancılaşmış bir genç, memleketindeki tuhaf aile hayatıyla uğraşmak zorunda kalırken yeni arkadaşının batıdaki küçük liselerinde sınıf başkanlığını kazanmasına yardım etmeye karar verir.

Yönetmen: Jared Hess

Oyuncular: Jon Heder, Efren Ramirez, Jon Gries

24. The Lighthouse (2019)

Eski oduncu Ephraim Winslow ve kır saçlı deniz feneri bekçisi Thomas Wake, 19. yüzyılın sonlarında New England kıyılarında tenha ve gri bir adaya ayak basarlar. Dört haftalık yıpratıcı çalışma ve elverişsiz koşullar boyunca ağzı sıkı adamların birbirlerinden başka arkadaşlık edecekleri kimse yoktur.

Yönetmen: Robert Eggers

Oyuncular: Robert Pattinson, Willem Dafoe, Valeriia Karaman

25. Synecdoche, New York (2008)

Bir tiyatro yönetmeni, yeni oyununun bir parçası olarak bir depoda New York şehrinin gerçek boyutlu bir kopyasını yaratırken işiyle ve hayatındaki kadınlarla mücadele ediyordur.

Yönetmen: Charlie Kaufman

Oyuncular: Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Michelle Williams

26. Holy Motors (2012)

Filmde şafaktan gün batımına, bir hayattan diğerine yolculuk eden gölgeli bir karakter olan Mösyö Oscar’ın hayatından birkaç saat anlatılıyor. O sırasıyla, endüstrinin kaptanı, suikastçı, dilenci, canavar ve bir aile babasıdır.

Yönetmen: Leos Carax

Oyuncular: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes

Sizin ‘benim için eşsiz bir film’ diyebileceğiniz filmler hangileri? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir