İktidar medyasına soğuk duş: Haberler tepetaklak… DEM’in adayı algıyı bozdu

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken yurttaşlar partilere ve adaylarına dikkat kesildi. Özellikle İstanbul seçimleri kritik bir önem arz ediyor. AKP adayı Murat Kurum, CHP adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İYİ Parti’nin adayı Buğra Kavuncu seçim çalışmalarını yürütürken gözler DEM Parti’nin göstereceği adaya dikilmişti. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylık kararının geri çekilmesinden sonra DEM Parti’nin ne yapacağı merak ediliyordu.

DEM Parti’nin İstanbul adayları dün belli oldu. Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, İBB eşbaşkan adaylarının Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni olduğunu duyurdu. İktidara yakın medya Başak Demirtaş’ın adaylık kararını geri çekmesinin ardından Kandil’in Ekrem İmamoğlu’na destek vermek için bu Demirtaş’ı ve DEM Parti’yi uyardığını öne sürmüştü. Bu yayın organlarına göre Demirtaş’ın adaylık kararını açıklaması DEM Parti’nin CHP’yle pazarlıkta elini güçlendirmek içindi. Ancak DEM Parti Meral Danış Beştaş’ı aday gösterince iktidar medyasının da dili değişti Yeni Akit bugün ‘Kandil, Ekrem’in biletini kesti’ manşetiyle çıktı. Yeni Akit, haberinde şu ifadeleri kullandı:
“Aradığı ittifak zeminini bulamayan ve yerel seçimlerde yenilgiye uğramamak için kirli senaryoları devreye sokan CHP’nin planı, terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı DEM’e takıldı. Ekrem’le köprüleri atan DEM, İstanbul’da aday çıkardı. Ekrem’in desteklenmesi karşılığında sadece Esenyurt’un kendilerine bırakılmasına razı olmayan DEM’in, Meral Danış Beştaş’ı aday gösterip, Murat Çepni’yi ‘eş başkan’ olarak tanıtması, “Kandil Ekrem’in biletini kesti” şeklinde değerlendirildi.”

Öte yandan DEM Parti’nin Demirtaş’ın adaylığının geri çekilmesinden sonra güçsüz bir aday göstererek CHP ve İmamoğlu’na örtülü destek vereceği de öne sürülmüştü. Takvim’in tavşan aday diye adlandırdığı bu profile ‘Meral Danış Beştaş’ ismi pek de uygun düşmese de gazete haberinde ısrar etti. Takvim şöyle yazdı:
“PKK’nın siyasi ayağı DEM terör tutuklusu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylığını geri çekti. Takvim bu kararın Kandil’den gelen veto ile olduğunu yazdı. DEM’in Demirtaş’a göre tabanda daha az ilgi uyandıracak isimleri aday göstermesi beklenirken dün beklenen gerçekleşti. DEM Parti’nin İBB Eş Başkan Adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni olarak açıklandı.”

Ancak iktidar medyasında Takvim’in bu fikri ilgi görmedi. Akit’e demeç veren Mustafa Albayrak şu ifadeleri kullandı:
“Meral Danış Beştaş, CHP’ye küsen Türk seçmenden de oy alma potansiyeli olan birisi. Başak Demirtaş’tan daha fazla ağırlığı olacağını düşünüyorum. En az 3-4 dönemdir Meclis’te. Ekrem İmamoğlu’nun işi bundan sonra çok zor olacak diye düşünüyorum. Çünkü DEM Parti’den artık CHP’ye oy gitmeyecektir. Çünkü çok güçlü bir aday gösterdiler. Kandil İstanbul’da ‘tavşan’ bir aday göstermedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir