İsrailli gazeteciden Al Jazeera itirafı: ‘Ailesi hedef alındı’

İsrailli gazeteci Zvi Yehezkeli, Al-Jazeera televizyonunun muhabiri Vail el-Dahduh’un ailesinin İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıda “hedef alındığını” açıkladı.

İsrail’in Kanal 13 televizyonuna açıklama yapan Yehezkeli, Al Jazeera muhabiri Vail el-Dahduh’un ailesinin İsrail hava saldırılarında kasıtlı olarak hedef alındığını söyledi.

İsrail bombardımanlarının boyutu ve verdiği zarar sorulan Yehezkeli, tam bilgiye sahip olmadıklarını ancak muhtemelen kayıplar olacağını açıkladı.

Yehezkeli, “Genellikle hedeflerimizi biliyoruz. Örneğin bugün hedef, Al Jazeera gazetecisinin ailesiydi. Hamas şimdiye kadar tahliye edememiş olabilir ancak bu durum Gazze Şeridi’ndeki birçok bölge de geçerli ” dedi.

7 Ekim’de başlayan savaşı takip eden Al Jazeera’nin deneyimli gazetecisi el-Dahduh’un; eşi, oğlu, kızı ve 1 yaşından küçük torunu İsrail hava saldırılarında hayatını kaybetti. 

Savaşın başlamasından bu yana İsrail hükümeti, “devletin güvenliğine” karşı hareket ettiği düşünülen yayıncıları kapatacak “acil durum düzenlemelerini” onayladı.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, daha önce yaptığı açıklamada, acil durum mevzuatının Al Jazeera’yı kapatmayı amaçladığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir