ÖSYM Başkanı Ersoy: ‘Soruları yapay zeka hazırlayacak’

ÖSYM Başkanı Ersoy, yaptığı sunumda bu yıl yapılacak sınav uygulamaları ve yeni projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, adayların oluşturduğu temelin en verimli ölçüm, yerleştirme ve en uygun koşulları sağlama amacında olduklarını belirtti. Yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Ersoy, uygulanan sınavlarda sahanın durumunu en iyi bilen koordinatörlerden aldıkları geri bildirimlerle ihtiyaçları daha sağlıklı bir şekilde belirleme imkanı bulduklarını ifade etti.

Ersoy ayrıca, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini söyleyerek, bu alanda başlattıkları çalışmaların önemine değindi. Yapay zeka ile soru üretme ve değerlendirme yapacaklarını belirten Ersoy, bu adımın sınav süreçlerinde etkili bir koordinasyon sağlayacağını ve sınavları daha verimli bir şekilde gerçekleştireceklerini vurguladı.

Dijital tabanlı sınavların sayısının artacağını da belirten Ersoy, kağıt tabanlı sınavlardan dijital tabanlı uygulamalara geçiş noktasında çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi. Ayrıca, deprem bölgesinde yapılacak sınav uygulamalarına da değinen Ersoy, adayların sorun yaşamaması için hassas bir çalışma gerçekleştireceklerini ve tüm sınav merkezlerinde uygulama yapacaklarını söyledi.

Toplantının ikinci oturumunda, uygulanacak sınavlar ve illerdeki durum ele alınırken, daha önceki sınavlar dikkate alınarak oluşturulan gündem maddeleri değerlendirildi. Toplantıya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un yanı sıra danışma kurulu üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, başkan yardımcıları, daire başkanları, Türkiye genelinde görev yapan koordinatörler, yurt dışı koordinatörleri ve kurum çalışanları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir