Son dakika! Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi başladı

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yi ziyaret ediyor.

Peki görüşmeye ilişkin kulislerde neler konuşuluyor? Kılıçdaroğlu’nun İnce’ye teklifi ne olacak? CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova son kulis bilgilerini anlattı. Canova’nın değerlendirmeleri şöyle;

O görüşmede kim kime ne teklif edecek, hemen hızlıca bir çekilme kararı mı alınacak bundan öte belki sonrasındaki 48 saat daha önemli olacak. Benim sabah saatlerindeki yaptığım temaslardan elde ettiğim sonuç bu. Bu önümüzdeki 48 saat içerisinde süreç şekillenecek gibi duruyor.

Ama önce şunu söyleyeyim… Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra tüm siyasi partileri ziyaret etme kararı almıştı. Memleket Partisi de bunlar arasındaydı. Sadece zamanlama önemliydi. Henüz takvimlendirme yapılmamıştı. Bunun için de aslında kendisine özel yaptırdığı bir anketin sonucunu bekliyordu. Muharrem İnce’nin gerçek gücünü görerek ona göre görüşmeye girmek istiyordu ama 31 Mart’ta Cumhurbaşkanı adaylıkları YSK tarafından kesinleştirileceği ve 1 Nisan’da da pusuladaki yerleri belirleneceği için o süreçten sonra bir çekilme kararı olsa bile pusulada yer alma riskinden dolayı CHP’li hukukçuların da Kılıçdaroğlu üzerinde etkili olmasıyla bu görüşme bugüne çekildi.

Bu görüşmeye Kılıçdaroğlu, 4 parti kurmayıyla birlikte girecek. Oğuz Kaan Salıcı, Selin Sayek Böke, Özgür Özel ve Engin Özkoç yanında olacak. Saat 14.00’te öncesinde MYK’sını topluyor. Orada bir değerlendirme yapılacak ve ondan sonra Memleket Partisi’ne saat 17.00’de gidecek.

48 SAAT SONRASI ÇOK KIYMETLİ

‘Toplantının hangi atmosferde gerçekleşeceği çok daha önemli olacak’ mesajları veriliyor. Ve sonrasında hem Memleket Partisi hem CHP’den yansıyacak havada kritik önemde olacak. Toplantı öncesi ‘arka kapı diplomasisi’ oldu ve 48 saat sonrası çok kıymetli bunun da altını çizeyim.

CHP cephesinden edindiğim izlenime göre; ‘Eğer liderler anlaşırsa kurmayları hızlı bir çalışmayla 48 saat içerisinde yeni bir iş birliği, uzlaşma hatta belki birleşme noktasında gayret sarf edebilir’ deniyor.

Bu sağlanırsa Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylıklarının kesinleşeceği 31 Mart’tan önce adaylıktan çekilmesi söz konusu olabilir. Yani bugün her iki lider birbirlerini dinleyecek. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kafasında bir teklif var. Muharrem İnce bir öneri getirir mi ne söyler ona göre de şekillenecek. Ama görünen o ki uzlaşma sağlanırsa bir birleşmeye doğru gidilecek.

Günlerdir hem Kemal Kılıçdaroğlu’na hem Muharrem İnce’ye uzlaşın yönünde telkinler var. İnce’ye Cumhur İttifakı’nın karşısında bir olumsuzluğa yol açacak davranışlarda bulunmaması yönünde özellikle görüş bildiriliyor. Kılıçdaroğlu’na da çok sayıda aracının uzlaştırma talebi ile gittiği biliniyor.

Kılıçdaroğlu’nun İnce’ye 4 adaylı tabloda seçimin ikinci tura kalma ihtimalinden söz edip bunun riskler barındırdığını anlatması, ‘Güç birliğine gidersek 1. turda kazanabiliriz’ demesi de bekleniyor. Dediğim gibi birleşme dahil işbirliğine dönük seçenekler uzlaşırlarsa gündeme gelecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir